Gdy dziecko nabiera większej kontroli nad tułowiem i całym ciałem, siada, aby wykonywać różne czynności i poznawać świat. Czy zauważyłaś/eś, jak wygodnie jest wszystkim dzieciom, w tym niemowlętom i małym dzieciom, w pozycji W- siedzącej, co jest często niemożliwe dla wielu dorosłych? Czy to jest ok? Czy taki „siad żaby“ jest bezpieczny dla Twojego dziecka?

 

Co to jest siad W inaczej siad żaby?

Pozycja siad W to pozycja siedząca, w której dziecko siedzi pomiędzy swoimi stopami, kolana są ugięte i biodra zrotowane do wewnątrz, a stopy po obu stronach pośladków. Patrząc na dziecko od przodu zauważymy właśnie, że jego nogi układają się w literę W.

Co jest nie tak z siadem W inaczej siadem żaby ?

 

W jakim wieku dzieci zaczynają siedzieć w pozycji W?

Dzieci zaczynają siadać w pozycji W, gdy zaczynają samodzielną zabawę. Kiedy znajdą coś interesującego, po prostu siadają gdzie tylko mogą i samodzielnie, bez żadnej pomocy, sięgają po rzeczy wokół siebie. Zwykle jest to wiek ok. 2-3 lat i powoli zaczyna zanikać (w wielu przypadkach).

Dlaczego niemowlęta i małe dzieci czują się komfortowo w takiej pozycji siedzącej?

Siedzenie w pozycji W zwiększa ich środek ciężkości. Nie muszą wkładać dużo wysiłku w utrzymanie tułowia i głowy, aby siedzieć prosto, ponieważ podstawa jest większa, a zgięte nogi zapobiegają upadkowi.

Dlaczego należy korygować siad W?

Chociaż nie wszyscy lekarze są przeciwni tej pozycji, pozycja W staje się problemem, jeśli Twoje dziecko siedzi wygodnie tylko w tej pozycji. Taki siad może spowodować kilka problemów rozwojowych.

 

Możliwe problemy, jeśli dziecko nie jest zniechęcone do siedzenia w pozycji W, to:

  • Dziecko może nie rozwijać wystarczającej siły tułowia, mięśni głębokich i równowagi.
  • Istniejący wcześniej stan dysplazji stawu biodrowego może się pogorszyć, gdy biodro jest obracane na zewnątrz, a nawet może spowodować wypchnięcie bioder ze stawu.
  • Dziecko może potrzebować więcej czasu, aby zacząć prawidłowo chodzić, ponieważ jego kolana są zablokowane razem ze stopami rozstawionymi na zewnątrz – co nie jest idealną pozycją do chodzenia.
  • Może powodować napięcie mięśni bioder i ścięgien podkolanowych, wpływając na rozwój równowagi i koordynacji.
  • Może mieć trudności z przekraczaniem linni środkowej ciała, powodując opóźnienie w obustronnej koordynacji.
  • Będzie im trudno przejść do innych pozycji siedzących z pozycji W, ponieważ z czasem mięśnie w tej pozycji „zastygają“.
  • Głowa w siadzie W jest biernie zawieszona pomiędzy barkami, przez co mogą pojawiać się ograniczenia i brak możliwości prawidłowej pracy aparatu artykulacyjnego co za tym idzie prawidłowego rozwoju mowy/artykulacji oraz toru oddechowego.
  • Problemy z wodzeniem wzrokiem w pełnym zakresie.

 

Jak powstrzymać dziecko przed siedzeniem w pozycji W?

Pozycja W to najwygodniejsza pozycja dla dzieci, gdy bawią się na podłodze, daje im to dobry zasięg i wsparcie. Alternatywnie możesz dać im stołek, piłkę lub poduszkę do siedzenia, co automatycznie spowoduje, że ich nogi będą krzyżować się z przodu lub układać prosto z przodu. Od samego początku pielęgnacji należy wspierać stabilizację tułowia. Unikać miękkiego podłoża do zabawy. Dziecko powinno samodzielnie starać się utrzymać pozycję siadu, unikać ciągłego podpierania i przede wszystkim unikać wyręczania dziecka. Zachęcać go do aktywności, sięgania, chwytania,  zmian pozycji, do unoszenia głowy i nóg

Kiedy martwić się o pozycję siedzącą W u dzieci?

Wiele dzieci odpuszcza tę pozycję, gdy dorastają i uzyskują większą równowagę górnej części ciała. Jeśli jednak zaczniesz zauważać następujące rzeczy to powinna zapalić się czerwona lampka:

  • Twoje dziecko nie jest w stanie chodzić od razu po tym, jak przez chwilę siedziało w pozycji W.
  • Nie są w stanie przejść i utrzymać innych pozycji siedzących.
  • Podczas chodzenia ciało nie jest wyprostowane ani dobrze wyważone.
  • Brzuch dziecka jest mocno wypchnięty do przodu.
  • Stopy są ostro zakończone, co zapewnia lepsze wsparcie podczas chodzenia.
  • Nie są w stanie długo biegać / chodzić,
  • Szybko się męczy.
  • Zauważasz opóźnienie w umiejętnościach motorycznych lub artykulacyjnych.

 

Niektóre z alternatywnych pozycji siedzących, których możesz nauczyć swoje dziecko, to:

  •  Na kokardkę, „po turecku“ – nogi skrzyżowane w kolanach z przodu.
  • Siedzenie na boku, „na syrenkę“ – kolana i stopy są razem, ale zgięte w jedną stronę, pilnujemy, aby dziecko siadało w ten sposób na obydwie strony.
  • Siad prosty – nogi wyprostowane z przodu.
  • Siad na piętach, „po japońsku“ –  kolana i stopy są razem, pośladki spoczywają na piętach.
  • Siad z jedną zgiętą nogą, pilnujemy zgięcia raz jednej, raz drugiej nogi.

 

Pozycja siedząca W jest dość powszechna u dzieci w wieku rozwojowym i głównie zależy od pielęgnacji i aktywności w pierwszym roku życia. Przypominaj dyskretnie dziecku o zmianie tej pozycji i pomóż mu przystosować się do innych pozycji siedzących, zamiast krzyczeć lub upominać je. Ta pozycja przychodzi im naturalnie, a więc będzie wymagała wielokrotnego zniechęcania ich do siedzenia w ten sposób. Po prostu bądź cierpliwy i konsekwentny w swoich wysiłkach, a Twoje dziecko szybko się nauczy. Pamietaj  o wspieraniu ogólnej aktywności ruchowej dziecka, w której będzie miało okazję ćwiczyć mięśnie głębokie ciała.

Zajrzyj do nas do sklepiku! Znajdziesz w nim Fiszki sensoryczne – nowości, które wspierają kompleksowo rozwój dzieci :)

Zobacz nasze Fiszki sensoryczne